Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/kardelenweb/public_html/webkartali/webkartali.php:1) in /home/kardelenweb/public_html/webkartali/webkartali.php on line 1

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/kardelenweb/public_html/webkartali/webkartali.php:1) in /home/kardelenweb/public_html/webkartali/webkartali.php on line 1
WebKartalı | Yazılım

Web Kartalı BLOG

Yazar : Admin
Tarih : 2017-04-20
Kategori : 2-Nolu Kategori

Blog Yazıları AnaSayfa

Php Dizi, Sorgu, Döngü Kullanımı

Selamun Aleykum Arkadaşlar,

PHP konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için hazırlamış olduğum ufak konulardan biri ile tekrardan beraberiz. Umarım faydasını gören çok olur, bilmeyenlere ışık olur.

1- Veritabanımız ile bağlantı kuracağız.
2- Veritabanı içindeki bir tabloda bulunun veriyi ekrana basacağız.
3- Tablodan çektiğimiz veriyi bileşenlerine ayıracağız.
4- MYSQLI_ASSOC , MYSQLI_NUM ve MYSQLI_BOTH arasındaki farklılıklara bakacağız.
5- Tablodan çektiğimiz verileri döngüye alıp listeleyeceğiz ( ekrana basacağız ).


cw_ornek adlı tablomuzun içindeki cwtablo isimli tablomuz.


Göstermiş olduğumuz veritabanına Bağlantıyı gerçekleştiriyoruz.

Evet arkadaşlar bağlantı sonrasnda veritabanında bulunan tablomuza sorgu çekerek verileri alıyoruz. Bu verileri biz dizi içine alarak farklı şekillerde listeleyeceğiz. Bunlardan biri MSQLI_ASSOC olayı.


Bu işlem sonucunda Ekranımızın durumu :


Bir diğer dizi içine alıp listeleme şeklimiz ise MYSQLI_NUM olacak.


Bu işlem sonucunda Ekranımızın durumu :

Ve 3. olarak dizi listeleme yönteminde MYSQLI_BOTH kullanacaz.
Bu yöntemle dizi içine alınan değerlerin keylerinde hem numerik değer hemde kolon isimlerini görüp kullanabileceğiz.Kullanmuş olduğunuz projeye göre yukarıda belirttiğim ASSOC, NUM veya BOTH seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.


Sonuç olarak ekran görüntümüz ise :


Yukarıda belirtmiş olduğum örneklerde mysqli sorgusu sonucunda ayrıştırma yapmıştık. Fakat dikkat ederseniz ekranımıza tablomuzun ilk kayıtlı verisi yansıdı. Tablomuzdaki diğer kayıtlı verileri ekrana yazdırmak ve erişmek için yapmış olduğumuz ayrıştırma sorgusunu while döngüsü kullanarak listeleyecez.

Sorgumuzu göngü içine alıyoruz:


Sorgumuzu döngüye aldıkdan sonraki ekran durumumuz:Döngüye alınan değerleri değişkenlere atayıp ekranımıza yazdırmak mümkün.
Bunun içinde Küçük bir örnek verecek olursak :


Ekran Çıktısı ise :


Diziler aslında çok geniş bir konu bir çok fonksiyonlar ile örneklerle anlatılabilinecek bir konu, umarım ilerleyen vakitlerde faydalı olacağını düşündüğüm konulara yer verip bilgilendirmelere devam edeceğim.


Konu hakkında anlamadığınız veya anlaşılmayan bir durum söz konusuysa lütfen belirtiniz, cevaplayalım.

Rabbime emanetsiniz, Hayırlı günler dilerim.
Etiketler : www.webkartali.com, php dizi, php döngüler, php sorgular, mysqli sorgular, php örnekler, php ders, dersler php